Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 583 332 821

O nás

Prázdninovou dialýzu absolvoval v Šumperku i turista z New Yorku

31.8.2020

Pandemie koronaviru se během letošního léta podepsala také na zájmu cestovatelů o tzv. prázdninové dialýzy, jejichž počet v uplynulých letech opakovaně rostl. Aktivní pacienti s poruchou ledvin trávící volný čas v Jeseníkách i letos využívají služeb AGEL Dialýzy v Šumperku, ne ale v takové míře jako v minulosti.

„Zájem o tuto službu registrujeme, ale je samozřejmě díky epidemii Covid-19 nižší než v uplynulých letech,” potvrzuje MUDr. Petr Schlemmer, primář AGEL Dialýzy. Čísla mluví jasně. Dialyzační ošetření v Šumperku letos doposud absolvovalo 8 pacientů-cestovatelů, dva z nich opakovaně. Za celý loňský rok se jednalo o 19 rekreantů a celkem 27 prázdninových pobytů. „Nejvzdálenější z nich byl z New Yorku, dále pak ze Slovenska, Německa a Polska,” upřesňuje primář s tím, že nejčastěji se ale jedná o tuzemské rekreanty. Někteří dochází na dialýzu během roku i opakovaně, neboť mají v okolí Šumperka rodinu nebo do zdejšího regionu dojíždí na chatu.

Každý zájemce o prázdninovou dialýzu musí předem AGEL Dialýzu kontaktovat telefonicky a zjistit, zda jsou v požadovaném termínu volné kapacity. Následně domovské dialyzační středisko pacienta pošle do Šumperka taktiku dialýzy včetně informace, zda je třeba zajistit dopravu sanitním vozidlem. „V současné době žádáme i negativní test na Covid-19, který je dle informace krajské hygienické stanice v tomto případě hrazen zdravotními pojišťovnami. I naši péči plně hradí zdravotní pojišťovny,” dodává primář na závěr.

Dialýza AGEL Šumperk zajišťuje ve své spádové oblasti specializovanou zdravotnickou péči o pacienty s nefrologickým onemocněním. Ročně poskytuje hemodialýzu včetně hemodiafiltrace přibližně šedesáti svým dlouhodobým pacientům a díky kapacitě patnácti lůžek je schopna léčit i pacienty s náhlým selháním ledvin. Nabízí také peritoneální dialýzu a nově i domácí hemodialýzu. Samozřejmostí je brzké zařazování pacientů do transplantačního programu, a to i preemptivně – ještě před zahájením dialyzační léčby.

zpět na novinky